Wystawa "Piłsudski w karykaturze"

pilsudski_karykatura3

Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Historii Kielc, prezentuje twórcę Legionów, męża stanu i jedną z najważniejszych postaci II RP, jak i najważniejsze wydarzenia z tego okresu. Wszystkie pokazane karykatury powstały jeszcze za życia Piłsudskiego. Wystawę można obejrzeć w naszej szkole między 5 a 19 listopada.

Na wystawę składa się blisko 100 karykatur i rysunków (w naszej szkole prezentujemy jedynie połowę plansz) pochodzących z - popularnych w okresie dwudziestolecia międzywojennego - czasopism, takich jak: „Cyrulik Warszawski”, „Wróble na dachu” i „Muchy”.

Autorami rysunków są przedwojenni karykaturzyści, między innymi Zdzisław Czermański (wykonany przez niego cykl karykatur, Marszałek sam kazał porozwieszać na ścianach wnętrz Belwederu), Gustaw Rogulski i Zygmunt Skwirczyński, a prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Karykatury imienia Eryka Lipińskiego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Dlaczego Piłsudski był tak „wdzięcznym obiektem” do karykaturowania? Jego decyzje, a przede wszystkim sposoby egzekwowania ich realizacji, budziły wiele wątpliwości. Zainteresowanych tym tematem odsyłamy m.in. do artykułu pt. „Kontrowersje wokół Marszałka Piłsudskiego”:

http://naukahistorii.edu.pl/co-o-swoim-narodzie-myslal-jozef-pilsudski/

Na naszej stronie zacytujemy jedynie początek tej publikacji:

„Józef Piłsudski to jeden z najbardziej znanych Polaków wszech czasów, charyzmatyczny przywódca, który - zarówno za życia jak i po śmierci - otoczony był przez rodaków swoistym kultem. Są jednak tacy, u których postać Marszałka nie wzbudza podziwu, zaś wiele kwestii związanych z jego osobą pozostaje przedmiotem licznych sporów.

Rola Józefa Piłsudskiego w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości, a także jego śmiałe zaangażowanie w wojnę polsko-bolszewicką i niezmordowane budowanie państwa polskiego od nowa, to fakty, które nie mogą być kwestionowane. Głosy krytyki dotyczące Marszałka pojawiają się jednak przy okazji wielu innych, nie zawsze jasnych okoliczności.”

 

                                                        Małgorzata Krasowska

 

 

Zdjęcia