Uroczysta gala z udziałem naszych uczennic

lipa 2019 laureaci

Z lekkim opóźnieniem publikujemy krótką relację z październikowej gali finałowej XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej "Lipa 2019". Uczestniczyły w niej - w roli laureatek przeglądu - nasze uczennice Wiktoria Pichola (2A) oraz Paulina Lepak (3B).

Finałowe spotkanie rozpoczął Czesław Mozil połączeniem monodramu, stand-upu i koncertu. Zabawne i wzruszające historie z życia podwójnego emigranta żyjącego pomiędzy Polską i Danią zachwyciły publiczność i wywołały burzę oklasków zaproszonych gości.

Wyjątkową oprawę muzyczną uroczystego wręczania nagród (każda z indywidualną dedykacją!) zapewnił fortepianowy akompaniament - towarzyszącego Lipie od 37 lat - Janusza Kohuta.
Tomasz Jastrun (przewodniczący jury) podsumował przegląd, na który 509 uczestników nadesłało aż 1206 prac. Podkreślił wysoki poziom konkursu, zwrócił też uwagę na - widoczną od kilku lat - tendencję do "dominowania" prozy nad poezją (oczywiście jedynie w kwestii ilościowej). 


Nagrody wręczał Wiceprezydent Bielska-Białej Adam Ruśniak, a część oficjalną prowadzili tradycyjnie dyrektor SCK Best Irena Edelman i juror Jan Picheta. Nie zabrakło w tym roku ciepłych słów, miłych wspomnień, rozmów z laureatami, a nawet poezji odśpiewanej ze sceny przez jedną z laureatek.


Jurorzy poprowadzili ze sceny pierwszą część warsztatów, po czym nastąpiła godzinna przerwa obiadowa. Drugą część gali rozpoczął panel dyskusyjny, w którym udział wzięło 15 "lipowiczów", a prowadzącymi byli:  Artur Pałyga (dramaturg) oraz Aneta Ryncarz (piosenkarka, kompozytorka i poetka). Po zakończonym panelu, podczas którego młodzi ludzie zaprezentowali zupełnie nowe spojrzenie na literaturę, laureaci zostali podzieleni na trzy grupy i mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z każdym z jurorów podczas warsztatów w grupach. Zajęcia z jurorami trwały do godz. 18.30.

Jeszcze raz gratulujemy Wiktorii i Paulinie!

 

                                                                     Małgorzata Krasowska

 

Zdjęcia