Międzynarodowe warsztaty

received_732307037126644

Od 5 do 8 grudnia w miejscowości Telšiai na Litwie odbyły się międzynarodowe warsztaty "2ND SB YCGN INTERNATIONAL WORKSHOP" przeznaczone dla młodzieży z Polski, Litwy, Szwecji i Danii.

 

Nie mogło tam zabraknąć przedstawiciela Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Został nim Adam Gronek z klasy Ia, który jest także reprezentantem naszej szkoły w Młodzieżowej Radzie Miasta. Z Elbląga na Litwę pojechały cztery osoby. Tym bardziej jesteśmy dumni, że jednym z zaproszonych został uczeń I LO.

 Młodzież w trakcie warsztatów kształciła się wszechstronnie, m.in. próbowano dowiedzieć się, jak prowadzić młodzieżową radę miasta, jak zostać młodym liderem i co może w tym pomóc.

Po powrocie, Adam podsumował przebieg warsztatów: „Całość była naprawdę fajna, pożyteczna i praktyczna. Z zajęć można wiele wykorzystać i nauczyć się przydatnych rzeczy, nawet w codziennym życiu, na przykład, jak prowadzić dyskusje lub negocjacje. Nie siedzieliśmy w miejscu, braliśmy aktywny udział w warsztatach, gdzie cały czas coś się działo: czasem biegaliśmy, czasem siedzieliśmy i rozmawialiśmy, ale co najważniejsze nikt się nie nudził i każdy mógł znaleźć coś dla siebie".

Ideą „The SB YCGN PROJECT – Projektu Sieci Grup Młodzieżowych Południowego Bałtyku” jest zwiększenie udziału młodzieży w podejmowaniu decyzji na poziomie lokalnym oraz wzmocnienie potencjału lokalnych i regionalnych podmiotów w ramach Programu Południowego Bałtyku w dziedzinie polityki młodzieżowej i zrównoważonego rozwoju. Projekt ma ambicję stworzenia sieci transgranicznej ze wspólnymi wydarzeniami w zakresie budowania potencjału pomiotów zaangażowanych, opartymi na analizie i badaniach krajów partnerskich, które przejdą międzynarodową kampanię opartą na wzmocnieniu uczestnictwa młodych ludzi.

Mamy nadzieję, że uczniowie I LO będą brali udział w kolejnych warsztatach, uczących samorządności, a Adamowi życzymy sukcesów w Młodzieżowej Radzie Miasta.

 

Anna Luiza Górecka,

Monika Oszwa

 

Zdjęcia