Integracja pierwszaków w Łapinie

DSC09229

W dniach 2-3 października cztery klasy pierwsze A, B, C, E uczestniczyły wraz w Panią pedagog i wychowawcami w biwaku integracyjnym w Ośrodku Bazowym Guru w Łapinie na Kaszubach nad jeziorem Łapino.

 

Wzorem lat ubiegłych pierwszoklasiści z wielką ochotą wzięli udział w zajęciach integracyjnych pod kierunkiem wykwalifikowanych instruktorów grupy zadaniowej Guru w nietypowym miejscu, w lesie nad jeziorem. Kierownikiem wyprawy była pani pedagog Anna Koka-Haufa, opiekunami wychowawcy klas: pani Monika Andrzejczyk, pan Jerzy Ratkowski, pani Ewa Cygan-Sidorkiewicz, pani Adrianna Adamek-Świechowska oraz nauczyciele: pani Anna Górecka, pani Monika Oszwa, pan Adrian Szymański i pan Krzysztof Walendykiewicz. Aktywny wypoczynek pozwolił nie tylko na integrację poszczególnych klas, ale przede wszystkim całego rocznika.

Podczas pobytu w ośrodku młodzież mogła na pewien czas zapomnieć o obowiązkach szkolnych, a w zamian podjąć trudne zadania wysiłkowe. Z powodzeniem drużynowo biwakowicze realizowali atrakcyjny program „Wszyscy za Jednego”, stanowiący niezwykłą przygodę.

Podzielona na kilka grup społeczność dzielnie podejmowała wszystkie wyzwania, często o charakterze survivalowym. Zadania miały różne stopnie trudności, inaczej oceniane przez każdego uczestnika, w zależności od uwarunkowań psychofizycznych. Wśród zadań było dość wyjątkowe z uwagi na intensywne opady atmosferyczne zadanie – nocne zawody na orientację, połączone z nauką nawigacji oraz obsługi mapy i kompasu. Uatrakcyjnieniem programu survivalowego była dyskoteka i ognisko z kiełbaskami na świeżym powietrzu w namiocie.

Pod pozorem ekscytującej zabawy młodzi ludzie rozwijali różne zdolności i umiejętności, uczyli się pozytywnych zachowań, dzięki którym pokonywali swoje ograniczenia i słabości, a także uczyli się współdziałania i uczciwej rywalizacji. Wyprawa pozwoliła młodym ludziom poznać się bliżej w ekstremalnych nieraz sytuacjach. Instruktorzy Guru bardzo wysoko ocenili poziom wykonania zadań, wyróżniając wszystkich uczestników biwaku.

Adrianna Adamek-Świechowska