Elbląscy uczniowie czytali w I LO

I LO Narodowe Czytanie 2019 (1)

7 września, na prośbę Pana Prezydenta Witolda Wróblewskiego, aula I Liceum Ogólnokształcącego wypełniła się uczniami, nauczycielami i dyrektorami elbląskich szkół i placówek. Powodem spotkania była ósma edycja akcji Narodowego Czytania.

 

            Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

 

W tym roku z ponad stu tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta wybrano osiem utworów. Są to:

Dobra pani – Elizy Orzeszkowej,
Dym – Marii Konopnickiej,
Katarynka – Bolesława Prusa,
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Brunona Schulza,
Orka – Władysława Stanisława Reymonta,
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego,
Sachem – Henryka Sienkiewicza,
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego.

 

            Pan Prezydent Witold Wróblewski podkreślił, że: „dzięki takim akcjom, jak Narodowe Czytanie, coraz więcej osób, nie tylko dzieci i młodzieży, czyta książki”.

            Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, Marzena Bielecka, dodała: „Akcja Narodowego Czytania łączy społeczność placówek oświatowych naszego miasta i daje wyraz przywiązania do ojczystego języka i literatury. Ma również na celu przypomnieć, jak ważną rolę pełni czytelnictwo w procesie naszego rozwoju”. Podziękowała także nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do wystąpień oraz dzieciom i młodzieży za odwagę i chęć wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu.

Po powitaniach i przemowach, uczniowie I LO zaprezentowali scenkę opartą na treści „Katarynki” Bolesława Prusa. Czytanie rozpoczęli: Prezydent Witold Wróblewski, Dyrektor Departamentu Oświaty – Małgorzata Sowicka, Dyrektor I LO - Marzena Bielecka, aktor występujący gościnnie na deskach elbląskiego Teatru im. A. Sewruka – Dominik Bloch. Następnie przedstawiciele szkół odczytywali fragmenty utworów wybranych do tegorocznego czytania. Szkoły, które do swoich prezentacji przygotowały rekwizyty i kostiumy, przeniosły słuchaczy do miejsc i czasów opisanych w lekturach.

Wydarzeniu towarzyszyły wystawy przybliżające życie i twórczość autorów tekstów wybranych do tegorocznego czytania oraz prezentacje ilustrujące, obrazami XIX-wiecznych malarzy, treść utworów wybranych do Narodowego Czytania.

Na elbląskich ulicach, których patronami są autorzy wybrani do tegorocznego czytania, uczniowie I Liceum zorganizowali happeningi. Przebrani za bohaterów nowel uczniowie, czytali głośno utwory i zachęcali elblążan do włączenia się we wspólne czytanie.

 

rzecznik I LO, Anna Luiza Górecka

zdjęcia Adrian Popielarczyk

 

 https://www.info.elblag.pl/37,59283,Elblag-Miejskie-obchody-Narodowego-Czytania-w-I-LO-Zobacz-zdjecia.html

Zdjęcia