100 krokusów na 100-lecie Niepodległej Polski

20181002_092146

100-lecie niepodległej Polski to okazja do podjęcia różnorodnych działań przypominających o tym historycznym wydarzeniu.

 

"11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Niepodległej Polski.

Z uwagi na to, że październik to idealny czas na sadzenie roślin cebulowych, klasa IIIC o profilu biologiczno chemicznym posadziła 100 krokusów przed pięknym gmachem I Liceum Ogólnokształcącego. Te wdzięczne kwiaty cebulowe, które rozpoczynają wegetację najwcześniej - będą pierwszą oznaką nadchodzącej wiosny i budzącej  się do życia przyrody. Szczególnie atrakcyjnie będą wyglądały na trawniku, gdy wiosną zakwitną pomiędzy źdźbłami trawy. Sprawią, że często jeszcze szarobury trawnik, będący w niezbyt dobrej kondycji po zimie, stanie  się kolorową ozdobą naszej szkoły.

       Sadzenie cebulek sprawiło maturzystom wiele frajdy, a obserwacje wzrostu posadzonych osobiście kwiatów z pewnością rozbudzi ciekawość do świata roślin. Będzie to doskonała zachęta do czynienia wiosennych obserwacji budzącej się do życia przyrody.

dr Leszek Lenart